Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Standart yedek subay askerlik borçlanması

merhaba admin kardeşim,

Askerliğini 12 ay yedek subay yapanlar (3 ay eğitim+9 ay görev emekli sandığı primi yatıyor aynı zamanda) için sorum olacaktı.Normal şartlarda 7000 gün 60 yaş emekli olma şartım var.Askerlik görevinden sonra ilk sigorta başlangıcım oldu.(4a)

Soru 1 : Yedek subaylıkta yatırılan emekli sandığı primleri emekli olmamda etkili mi , geçerli midir?

Soru 2: Geçerli değil ise emeklilik yaşımı 1 yıl öne alma adına (59 yaşta emekli olmak için) askerlik borçlanması yapıyorum sanırım?

Soru 3 : Genelde askerlik borçlanmaları hep emekli olmaya yakın yapılıyor? şu an elim dar değilken yapabilir miyim? meblağolarak ne kadar ödemem gerekir?şu an ki kazançımın altında ödesem emekli olduğumda düşük maaş bağlanmasına etkili midir?

Soru 4 : şu an hem 4a dan çalıyorum ve primim işverenim tarafından 4 a üzerinden ödeniyorken,o borçlanma da 4a üzerinden mi gösterilir?

Soru 5 : şu an hem 4a dan çalıyorum ve primim işverenim tarafından 4 a üzerinden ödeniyorken aynı ay içinde ödenen 2 ayrı primi devlet kabul ediyor mu? (yani çalıştığım için 4a primim ve ödeyeceğim askerlik borçlanma primi için)

Benim gibi aynı durumda olan arkadaşlar adına gerçekten güzel örnek teşkil eden sorularıma cevaplarınız ve ilginiz için çokk Teşekkürlerr.

1 - Yedek subaylıkta yatırılan emekli sandığı primleri emekli olacağınız sırada tabi ki dikkate alınır. Ancak, belirttiğiniz üç aylık eğitim döneminde değil de dokuz aylık görev döneminde adınıza prim yatmıştır. Üç aylık eğitim dönemi için isterseniz askerlik borçlanması yapabilirsiniz.
    2- 4/a (SSK) kapsamında emekli olacağınız zaman, askerlik döneminde yapılan emekli sandığı sigortanızın başlandığı gün sigorta başlangıcınız olarak kabul edilir, üç aylık askerlik borçlanmasını da yaparsanız bu başlangıç tarihi üç ay daha geri gider, yani üç ay daha önceki tarihe götürülür. Bu şekilde başlangıç tarihinize karşılık gelen sigortalılık süresi - yaş ve prim ödeme gün sayısıyla emekli olabilirsiniz. Emeklilik Kademeli Geçiş Süreleri, Emeklilik Şartları
    3- Askerlik borçlanmasını, 16 yaşından büyükler için geçerli aylık brüt asgari ücret ile bunun altı buçuk katı arasında olmak kaydıyla, kendi belirleyeceğiniz tutar üzerinden yapabilirsiniz. Asgari ücret üzerinden şu an bir aylık askerlik borçlanması tutarı 327,00 TL’dir. Üç ay için toplam 981 TL ödeyerek borçlanmanızı yapabilirsiniz. Üç aylık bir borçlanmayı hangi kazanç üzerinden yaparsanız yapın, bağlanacak emekli aylığınızı pek etkilemez. Çünkü bağlanacak emekli aylığı hesabında sigortalılık süresince bildirilen bütün kazançların ortalamaları alınır.
    4- 4/a kapsamında çalıştığınız için, askerlik borçlanma priminiz de 4/a kapsamında değerlendirilir.
    5- Askerlik borçlanma priminiz, borçlanmayı yaptığınız yani borçlanma primini ödediğiniz tarihe bakılmaksızın, askerlik yaptığınız döneme dahil edilir.
    Öte yandan, bir kişi adına aynı anda iki sigortalılık, yani iki ayrı yerden veya iki ayrı kapsamda prim ödenmesi üç istisnai durumda söz konusudur;
    a- 4/a kapsamındaki sigortalı farklı işverenlere ait birden fazla işyerinde çalışıyorsa, her işyerinden çalıştığı süre kadar ayrı ayrı adına prim ödenir.
    b- Ayda 30 günden az süreyle çalışan 4/a kapsamındaki sigortalı, isterse eksik günlerini isteğe bağlı sigortaya prim ödeyerek 30’ar güne tamamlayabilir.
    c- 4/b (Bağ-Kur) kapsamındaki kişi, eğer 4/a kapsamında sigortalı sayılmayı gerektirecek herhangi bir işte veya işyerinde çalışmaya başlarsa, 4/a kapsamında sigortalı olarak bildirilmesi gerekir. Bu durumdaki kişi isterse, 4/b kapsamındaki çalışması devam ettiği sürece ayrıca kendisi 4/b kapsamında adına prim ödeyebilir.
    Ancak yukarıdaki her üç durumda da ödenen primlerden aylık 30 günü ve prime esas kazanç üst sınırını (aylık brüt asgari ücretin altı buçuk katını) aşan kısım dikkate alınmaz.

Merhabalar,

Yedek subaylıktan dolayı tarafıma emekli sandığı kurumundan yatırılan primlerin ,emekli olma aşamasında değerlendirilir yazınızdan sonra , kendi profilime ait turkiye.gov.tr den 4/C statüsündeki primlerimi görmek istedim. Gördüm ki sadece 4C tescil edilmiş ,bir sicil numarası verilmiş .Ancak ödenen primleri göremedim.

...... Sicil No için 4C Tescil Kaydı Bilgileriniz:

Açıklama : Terk
    Emeklilik Tarihi : boşş

İşe Başlama Tarihi : 15/03/2005

şeklinde bilgiler girilmiş. Sizce bu bilgiler eksik midir? 9 aylık yatırılan primleri nasıl görebilirim? İleride-emekli olma dumuna yakın zamanda- 4a ile 4c yi birleştirdiğimde bir sıkıntı yaşamam için, İstanbuldaki Unkapanı SGK bölge müdürlüğüne filan gitmem gerekir mi? Teşekkürler..

Eğer askerliğiniz döneminde emekli sandığı sigortanız yapılmamış olsaydı iş başlama tarihiniz de görünmezdi. 1/10/2008 tarihinden öncesine ait emekli sandığı prim ödemeleri henüz e-Devlet sistemine aktarılmamış olabilir. Ancak ilerde emekli olacağınız zaman herhangi bir kaybınız olmaz. Yine de hizmetlerinizi birleştirmek istiyorsanız, bunun için Unkapanı SGK'ya gitmenize gerek yok. 4/a sigortalı dosyanızın bulunduğu SGK Müdürlüğü'ne dilekçe vermeniz de yeterli olur. Bu arada dün bahsetmeyi unuttuk, yedek subaylık dönemindeki bir yıllık sigortaya Devlet tarafından 90 günlük de itibari hizmet süresi yani yıpranma payı eklenmektedir.

Merhabalar,

yedek subaylık dönemindeki bir yıllık sigortaya Devlet tarafından 90 günlük de itibari hizmet süresi yani yıpranma payı eklenmektedir. yazınızı biraz detaylı anlatırmısınız? varsa bir yerlerden kanun linki filan verir misiniz?

Soru 2: Askerlik 1 yıllık yedek subay olarak gözüküyor ama yatırılan prim 9 aylık,dolayısıyla 9 aylık prime ne kadar yıpranma payı ekleniyor?yoksa prim yatırılma durumuna bakılmadan toplamda yapılan 1 yıllık yedek subay hizmetine mi 90 gün (3 ay ) yıpranma payı veriliyor?

Soru 3: 4/a sigortalı dosyamın bulunduğu SGK Müdürlüğü'ne giderek hizmet birleştirmesi dilekçesinde bu 90 günlük yıpranma payınıda eklenmesi diye yazı yazmam gerekir mi? yoksa SGK programlarında otomatikman mı yansıyacaktır?yoksa emekli aşamasında mı yansıyor?

Soru 4: 1/10/2008 tarihinden öncesine ait emekli sandığı prim ödemeleri henüz e-Devlet sistemine aktarılmamış olabilir. yazınıza istinaden gerçekten emekli sandığına tabi çalışanların Ekim 2008 den öncesi hizmet günleri e-devlete aktarılmadı mı hala?

Teşekkürler.

Dayanağı, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunun aşağıdaki maddesidir. Bu madde, sosyal güvenlik kuruluşlarının birleşmesiyle birlikte 5510/106 maddesiyle 1/10/2008 tarihinde yürürlükten kaldırılmıştır. Ancak askerliğinizi yaptığınız dönem için geçerlidir.
    Madde 36 – (Değişik: 18/1/1979 - 2177/1 md.)
    İştirakçilerin bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra aşağıda yazılı görevlerde geçen fiili hizmet sürelerinin (zamlar hariç) her yıl için fıkralarında gösterilen itibari hizmet süreleri eklenir;
    A) Muvazzaf ve yedek subay, astsubay, uzman jandarma çavuş ve uzman erbaşlardan:
    a) Harbi doğuran genel ve kısmi seferberliğe katılanların, harbin ilanından seferberliğin bitim tarihine,
    b) Seferberliği gerektiren iç tedip hareketlerine fiilen katılan birliklerde görevli olanların,çarpışmaların başlangıcından seferberliğin sona erdiği tarihe,
    c) Harp veya seferberlik ilan edilmeden, Anayasanın 66 ncı maddesi veya Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası andlaşmalar uyarınca, yabancı ülkelere gönderilen Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapanların,çarpışma meydana gelmesi halinde çarpışmanın başlangıcından bitimine veya Türkiye'ye dönüş tarihine kadar geçen fiili hizmet sürelerinin (bu tarihlerden sonra devam eden tutsaklık süreleri dahil) bir katı;
    B) Kanunları gereğince aylıkları ödenmek suretiyle, kurumları ile ilgileri kesilmeyerek, (A) fıkrasının (a),(b),(c) bentlerinde yazılı hareketlerde sivil iştirakçi, er veya erbaş olarak katılanların, bu durumlarda geçen fiili hizmet sürelerinin (bu tarihlerden sonra devam eden tutsaklık süreleri dahil) bir katı;
    C) Harp halinde düşmana tutsak düşen veya düşman tarafından enterne edilen iştirakçilerden kanunları gereğince, aylıkları ödenmek suretiyle, kurumları ile ilgileri kesilmeyenlerin, bu durumlarda geçen fiili hizmet sürelerinin bir katı;
    Yukarıdaki yazılı itibari hizmet süreleri 3 aydan az ve toplamı 5 yıldan fazla olamaz.

7. Standart

merhabalar, ben de 2008 yılında yedek subay olarak görev yaptım.
    fakat benim emekli sandığı primlerim yatırılırken bir sicil numarası açılmayıp rastgele bir numaraya prim yatırılmış anladığım kadarıyla. daha doğrusu bordromda emekli sandığı sicil numarası kısmında eğitim birliğimdeki öğrenci numaram yazıyordu. şimdi e devletten baktığımda hiç bir kayıt göremiyorum. görev sürecimde prim yatırılmama gibi bir ihtimal olabilir mi? yada bu yatırılan primleri nereden görebilirim. e devlette aşağıdaki bir sayfa çıkıyor. yardımcı olursanız çok sevinirim.

Sicil No için 4C Tescil Kaydı Bilgileriniz:

Açıklama
    Aradığınız T.C. Kimlik Numarasına ait bir kayda rastlanmadı.
    Emeklilik Tarihi
    ............
    İşe Başlama Tarihi
    ............

Şu an sigortalı hizmet dökümlerinde 1/10/2008 tarihinden öncesine ait emekli sandığı hizmetleri görünmüyor. Sizin yedek subaylık dönemine ait hizmetiniz de bu nedenle görünmüyor olabilir. Size en yakın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğüne uğrayarak, hizmetlerinize oradan baktırabilirsiniz. Yedek subaylık döneminize ait primlerinin yatırılmamış olması ihtimal dışı bir durum. Ancak yine de yatmadığı ortaya çıkarsa, Askerlik Şubesinden alacağınız bir yazıyla SGK’ya müracaat etmeniz halinde hizmetleriniz işlenir.

9. Standart

Yardımlarınız için çok teşekkürler. En kısa zamanda SGK dan sordurmalıyım anşılan

10. Standart

İyi günler ve iyi çalışmalar.
    Doğum tarihim 09/01/1966.
    Yedek subay öğrenciliği başlangıç tarihim 15/08/1988.
    Yedek subay öğrenciliği bitiriş tarihim 30/11/1988
    Fiili yedek subaylığa başlangıç tarihim 15/12/1988
    Yedek subaylık teskere tarihim 30/11/1989
    SSK ilk işe giriş tarihim 01/03/1991
    SSK gün sayım 8215 bu bilgiler ışığında bir kaç sorumu yanıtlarsanız sevinirim.
    1-Yedek subay öğrencilik süremi borçlanmam ve ödemem hizmet başlangıç tarihimi 15/08/1988'e çekiyor.
    Ancak hizmet zammı olan 90 gün dikkate alınarak hizmet başlangıç tarihimi 15/05/1988 tarihine çeker mi ?
    Bir kaç yerde SSK nın 25/11/1997 tarih ve 12-82 ek genelgesinden bahsedilip bu hizmet zammının hizmete başlangıç tarihini 90 gün daha öne çektiğini okudum.
    2-Yukarıdaki bilgiler ışığında 4 aylık yedek subay öğrencilik süresini borçlanmamı yapmam ve ödemem emeklilik tarihimi etkiler mi ?
    3-Askerlikte ki süremi nasıl hizmet birleştirmesi yapacağım ve hangi zamanda yapmalıyım ? (belgeler nelerdir ve dilekçe örneği nasıl olmalı ?)
    4-Yukarıdaki bilgiler ışığında ne zaman emekli olabilirim ? Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla..